مراقبان نمونه ریحانه

اخبار کلوب

برای پیشگیری از آلزایمر در سالمندان چه کارهایی موثر است؟

پژوهشگران در سراسر جهان در پی یافتن راههایی برای پیشگیری از آلزایمر در سالمندان هستند. گرچه تا این زمان هیچ روش قطعی برای پیشگیری از آلزایمر پیدا نشده است، ولی پژوهشها نشان داده است که انجام بعضی از کارها میتواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. شواهد محکمی وجود دارد که نشان میدهد افراد میتوانند با ایجاد تغییراتی در سبک زندگیخود (مانند شرکت در فعالیتهای منظم و حفظ سلامت قلب) خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهند. در ادامه فعالیتهایی را برمیشماریم که با گنجاندن آنها در زندگی روزمره خود میتوانید سلامت بلندمدت مغز خود را تضمین کنید و گام مهمی در مراقبت و پیشگیری از آلزایمر بردارید.

5 فعالیت برای پیشگیری از آلزایمر در سالمندان

1. بازیهای ذهنی انجام دهید

تمرینهای ذهنی، سرگرم کننده و جالب هستند. بازیهای ذهنی توانایی شناختی (cognitive) را بهبود میدهند و در جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و زوال عقل نیز مفید هستند. پژوهشها نشان داده اند که انجام فعالیتهایی که مغز را تحریک میکنند، موجب بهبود مهارتهای حافظه و کاهش پلاک در مغز میشوند. (پلاک از تجمع پروتئین هایی به وجود میآید که بتا آمیلوئید نام دارند و عامل اصلی بیماری آلزایمر هستند.)

بازی های فکری، از جدول کلمات متقاطع و سودوکو گرفته تا اپلیکیشنهایی که بهطور ویژه برای تقویت حافظه و عملکرد شناختی طراحی شدهاند، میتوانند در پیشگیری از آلزایمر در سالمندان مؤثر باشند.

2. برای بهبود عملکرد شناختی، بخوانید و بنویسید

بهگفته پژوهشگران، ازنظر عصبی، خواندن از پردازش تصاویر دشوارتر است. خواندن نیازمند عملکردهای مغزی فراوانی است: بینایی، زبان و یادگیری پیوندی (associative learning). گرفتن قلم روی کاغذ (درست مانند تایپکردن در رایانه) نیازمند هماهنگی چشمی و شناختی است. برای خواندن و نوشتن بیشتر میتوانید از ایدههای زیر استفاده کنید:

خواندن را به فعالیتی روزانه تبدیل کنید

این فعالیت روزانه میتواند خواندن روزنامه صبح باشد و یا مطالعه کتاب در بعدازظهرها. سعی کنید هر روز مطالعه کنید.

3. کارهای خلاقانه انجام دهید

کارکردن با دست و ساختن چیزهای جدید، در دقیق و هوشیار نگهداشتن ذهن و حواس شما مؤثر است. با انجام ایدههای زیر میتوانید سلامت مغز خود را افزایش دهید:

نقاشی و طراحی

با رنگ، روی بوم نقاشی، پرندگان توی باغ را نقاشی کنید و تصاویری بکشید.

درست کردن آلبوم عکس و بریده روزنامه و غیره

این بسیار سرگرم کننده است و روزهای خوب را به ما یادآوری میکند. میتوانید همراه کسانی که عکس آنها در این آلبوم است، عکسها و چیزهایی را که در دفتر گذاشتهاید مرور و مرتب کنید.

انجام کارهای دستی مربوط به تعطیلات فصلی

مثلا برای روزهای نوروز و سال نو، تخممرغ رنگی درست کنید یا ظرفهایی برای سفره هفتسین بسازید.

4. مهارت جدیدی بیاموزید

ذهن شما اگر با یادگیری مهارتی جدید به چالش کشیده شود، فعال و سالم میماند. با انجام کارهای زیر، مغزتان را از منطقه راحتی و آسایش خود بیرون بیاورید و چیزی بیاموزید:

در کلاس بخصوصی شرکت کنید

در بیشتر محله ها کلاسهای مقرون به صرفه و ارزان وجود دارد. میتوانید در کلاس آشپزی یا آموزش سخنوری ثبتنام کنید. شاید هم همیشه دوست داشتهاید که گیتار بنوازید. میتوانید در کلاس موسیقی هم شرکت کنید.

زبان جدیدی بیاموزید

برای آموزش زبان میتوانید از آموزشهای آنلاین، نوارهای آموزش زبان، فلشکارت یا کتاب استفاده کنید و در راحتی و آسایش خانه، زبان جدیدی بیاموزید.

5. خواب باکیفیتی داشته باشید

خواب خوب برای عملکرد بدن در هر مرحلهای از زندگی ضروری است. پژوهشگران دریافتهاند که بی خوابی یا کمبود خواباز عوامل خطر آلزایمر است. با داشتن 7 تا 8 ساعت خواب شبانه میتوانید خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را بهطور بالقوه کاهش دهید.

چه زمانی باید انجام این فعالیتها را شروع کنیم؟

هرگز شروع این فعالیتها را به تعویق نیندازید. هرچه زودتر انجام این فعالیتها را شروع کنیم، بهتر است. پژوهشگران عقیده دارند که زندگی سرشار از فعالیتهای تحریککننده شناختی میتواند سلامت مغز را افزایش دهد و در به تعویق انداختن خطر ابتلا به آلزایمر مؤثر است. اگر درمورد زندگی کنجکاو باشید و همیشه سعی کنید چیزهای جدیدی یاد بگیرید، مغزتان همیشه فعال میماند و به چالش کشیده میشود؛ ولی اگر از مغزتان استفاده نکنید و آن را به کار نگیرید، رفته رفته آن را از دست خواهید داد.

انجام کارهایی که در این مقاله برشمردیم در پیشگیری از آلزایمر مؤثر است؛ ولی آیا کارهای دیگری نیز وجود دارند که موجب فعالشدن و کارکردن مغز شوند؟ آیا شما نیز میتوانید مواردی را به فهرست ما اضافه کنید؟ خوشحال میشویم که پیشنهادهای خود را با ما در میان بگذارید.

منبع سایت چطور

: 1029 - : 1399/11/05 - : 432
1399/11/05

09216947442