مراقبان نمونه ریحانه

اخبار کلوب

سالمندان و خودمراقبتی

همه انسانها و در هر سنی باید آموزش ببینند تا از خود مراقبت کنند.برای اینکه در این زمینه به یک نقطه مطلوب برسیم باید اصول کلی سلامت و توصیههای لازم برای سالمندی سالم را بدانیم.سلامت جسم و روان یک شبه بهدست نمیآید بلکه حاصل رعایت اصول بهداشتی، تغذیهای و فعالیتهای سالمی است که در طول سالها برنامهریزی شده است.

وقتی به سن سالمندی میرسیم باید بتوانیم سلامت را حفظ یا درواقع از خودمان مراقبت کنیم.بسیاری از سالمندان بهطور مطلق سالم نیستند و کهولت سن باعث بروز بیماریهایی در آنها میشود و معمولا تعداد زیادی از آنها باید روزانه دارو مصرف کنند و تحتنظر پزشک باشند. بنابراین یک سالمند باید نحوه کنترل بیماری و مراقبت از خود را بداند.

بیماریها متنوع هستند و نمیتوان نحوه مراقبت از هر بیماری را یک به یک توضیح داد ولی بهطور خلاصه اگر بخواهیم به بیماریهای پوستی در سالمندان بپردازیم، باید به خشکی و نازک شدن پوست اشاره کنیم.در این مواقع نیاز است یک متخصص پوست مواد نرمکننده برای پوست سالمند تجویز کند.

اگر سالمند به دیابت مبتلاست به او آموزش داده شود تا مراقب پاهای خود باشد و هر روز از نظر وجود زخم آن را بررسی کند.

مورد دیگر سالمندانی اند که دچار اختلال در راه رفتن هستند و احتمال زمین خوردنشان زیاد است. این افراد بهتر است از عصا استفاده کنند و با احتیاطتر قدم بردارند.عصا مانع زمین خوردن و شکستگیهای ناتوانکننده در لگن و ران میشود. این موارد و توصیههای غذایی و فعالیت فیزیک و… گوشه کوچکی از اصول مراقبتی ساده هستند که تقریبا همه سالمندان با کمک پزشک و بالابردن سطح آگاهی خود میتوانند آن را رعایت کنند.

برای نگهداری از سالمندان در منزل ابتدا باید به خوبی با شرایط زندگی و تواناییهای آنها آشنا باشید.دوران سالمندی، یکی از مقاطع حساس و ویژه زندگی است.بیشتر سالمندان دوست دارند زمانشان را در کنار اعضای خانواده و فرزندانشان بگذرانند.

اگروالدین شما سالخورده هستند و پیش شما زندگی نمیکنند، نکات زیادی درباره شرایط زندگی آنهاست که باید درنظربگیرید.هرچند شرایط جسمی و روحی هر فرد متفاوت است، اما آنچه بدیهی است این است که برای نگهداری از سالمندان در منزل باید تمام نیازهای آنها مانند نظافت و رسیدگی به خانه را بشناسید و از قبل برایشان برنامهریزی کرده باشید.

​قدم اول: سالمندان باید در خانه ای امن زندگی کنند

به خانه والدینتان بروید و سعی کنید تمام مواردی که ممکن است برایشان ایجاد خطر کند را شناسایی کنید.به خاطر داشته باشید با کهولت سن و تحلیل قوای جسمی، بسیاری از کارهای ساده میتواند دردسر آفرین شود.

لیست زیر شما را راهنمایی میکند:

- راهپله ها را موکت کنید.

-برای ورودی قسمتهای مختلف خانه بهخصوص سرویس بهداشتی و آشپزخانه از قالیچه یا پادری استفاده کنید.

- در حمام و سرویس بهداشتی چند دستگیره یا قلاب به دیوار وصل کنید تا برای نشستن و برخاستن بتوانند دیوار را بگیرند.

- روشنایی خانه را چک کنید. مطمئن شوید تمام اتاقها از نور خوبی برخوردار هستند و لامپها سالماند.

- سیمهای برق را جدی بگیرید. هیچکدام از سیمها نباید در محل رفتوآمد آنها باشد.

- از وسایل هشداردهنده برای اعلام دود یا حریق استفاده کنید.

- به صورت دورهای تجهیزات را بررسی کنید.

- فهرستی از شمارههای ضروری تهیه کنید. این شمارهها را بهنحوی در تلفن ذخیره کنید که مثلا تنها با فشار دادن عدد یک، بتوانند با شما تماس بگیرند.

- استفاده از سیستم دزدگیر و تجهیزات اعلامکننده مونوکسید کربن نیز مفید است.

-به ریشه فرش و گوشه موکتها دقت کنید. ریشههای فرش را به زیر فرش برگردانید.

- مطمئن شوید فرش یا قالیچه روی سطح سُر نمیخورد. اگر چنین است از ترمز فرش استفاده کنید.

قدم دوم: نیازهای سالمندان را نزد پزشک متخصص مطرح کنید:

مراقبتهای پزشکی از مهمترین مواردی است که با افزایش سن باید درنظر گرفته شود.چکاپهای دورهای و رسیدگی به قرارهای ملاقت پزشکی را جدی بگیرید.

برای تنظیم وقت ویزیت پزشک، حتما نظر والدیتان را هم بپرسید و ببینید با کدام پزشک احساس راحتی بیشتری دارند.شما باید از وضعیت سلامت عمومی آنها با خبر باشید.

جوابهای آزمایش را براساس تاریخ در یک فایل کامپیوتری نگهداری کنید و دائما آنها را بهروز کنید.فایل را در لپتاپ و تلفن همراهتان ذخیره کنید تا همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

گاهی لازم است برای بهبود شرایط روحی سالمندان به تنهایی نزد مشاور بروید و از پزشک مشاور یا رواندرمانگر راهنمایی بخواهید.به خاطر داشته باشید شما مهمترین فرد در زندگی پدر و مادرتان هستید و کارهای زیادی برای حفظ روحیه و شادابی آنها وجود دارد که تنها به دست شما ممکن است.


        قدم سوم: رسیدگی به خانه و نظافت را به یک نیروی کاربلد بسپارید
      

شما نمیتوانید تمام وقت در کنار والدینتان باشید و آنها هم نمیتوانند بهصورت دائم به وضعیت خانه رسیدگی کنند.پیدا کردن یک نیروی مطمئن و آموزش دیده نظافت و خانهداری تا حد زیادی تاثیرگذار است.میتوانید سفارش نظافت یا مهمانداری ثبت کنید. معمولا با شرکتها هماهنگ کنید.میتوانید کارهای ساده دیگری مانند یکبار آشپزی در روز یا گوشزد کردن زمان داروها را هم به نیروی نظافتی بسپارید.

قدم چهارم: خریدهای خانه را فراموش نکنید

خریدهای خانه را با همراهی والدینتان مدیریت کنید و همیشه نظر آنها را بپرسید.اما در گوشه ذهنتان همیشه این نکته را بهخاطر داشته باشید: بیشتر سالمندان دوست دارند برای کسی مزاحمتی ایجاد نکنند و بههمیندلیل ممکن است با شما در مورد لیست خرید صادق نباشند!

بنابراین از آنها بخواهید تمام خریدهای مورد نیاز از سبزیجات و میوه تا گوشت و مرغ و بقیه اقلام مورد نیاز را برای شما لیست کنند یا تلفنی به شما بگویند.اما خودتان نیز باید باهوش عمل کنید و حواستان به کم وکاستی ها باشد

: 1028 - : 1399/10/25 - : 643
1399/10/25

09216947442